Ze života štěňat – 42. den

Uběhl první týden prázdnin a štěňátka rostou jako z vody. Máme pro nové páníčky dobré zprávy: budeme jim předávat už velké psy. Chutnají jim granule, kterých od nás každý dostane „do výbavy“ tříkilový pytel, a naučili se pít vodu. Nečistoty z kožíšků jim vyčesáváme hřebenem, většinou s tím nemají žádný problém, ale největší radost nám dělají tím, jak jsou sama čistotná. Boudu mají jen na spaní. Potřebu chodili vykonávat do kotce, když jsme jim vyhradili větší prostor, začali chodit mimo kotec a většinou co nejdál od něj. Pokud jsou pod pergolou, ze které mají přístup i pod trampolínu, chodí „na toaletu“ tam. Mile nás překvapilo hlavně jejich chování v pracovně: jedno štěně začalo pozdě večer hlasitě kňučet, netušili jsme, co se děje, a nešťastník tam udělal hromádku. Podruhé jsme kňourajícího chlupáče hned vynesli před vchod a on se tam spokojeně vykakal. Dnes už víme, že se štěňata ráno okolo páté hodiny budí, začnou vyvádět, hned je všechny vyneseme před dům a v pracovně je kromě pár nočních loužiček čisto.

Na štěňátka se byla podívat i majitelka krycího psa Čika s dcerkou. Prckové se jim moc líbili. Přivezly chlupáčům výborné pamlsky, dále psí deky, které jim dáme do boudy, aby načichly pach mámy a sourozenců. Štěňátkům budou připomínat starý domov. Předáme je novým majitelům spolu s hračkami, které také dostali „od táty“. Paní Suchopárová během návštěvy hodně fotila a přeposlala nám moc pěkné snímky, takže jsme jimi mohli obohatit týdenní fotogalerii. V jejím hledáčku byli hlavně Archie a Arnold, kteří jí nejvíc připomínají malého Čika.

Štěňátka jsou hodně mazlivá. Když je hladíme, otočí se na záda a chtějí drbat, nejlépe všechna najednou. Když je vezmeme do náručí, olizují nám bradu, ale někdy i zákeřně kousnou. Hračky nosí, okusují a tahají se o ně. Hodně se jim líbí i míček, který mají zavěšený v kotci. Když o něj zavadí, roztočí se a oni se ho snaží chytit do čumáčku.

Stále se učíme a teď už víme, že jít krmit mláďata v dlouhých čistých kalhotách není dobrý nápad. Když si do nich utře tlamičku od tvarohu sedm štěňátek, dají se tak akorát hodit do pračky. Ale je moc pěkné pozorovat je, jak si po jídle sednou proti sobě a vzájemně si olizují čumáčky. Nakonec jsme jim koupili i velkou misku pro štěňata, u které se mohou ládovat všichni najednou. Máme přehled a nemusíme řešit, že se jich u misky pro tři tísní šest a sedmý má druhou sám pro sebe.

Cali je občas potřebuje očistit a to pak slyšíme křik malého neposedy, který se jí snaží odporovat. Dnes se do toho pustila, když jsme štěňata večer jedno po druhém přenášeli z boudy do pracovny. Okamžitě se na každé vrhla a čistila jim ouška.

V neděli dáme štěňatům tabletku na odčervení. Příští týden k nám přijede veterinář, aby štěňata prohlédl, naočkoval a aplikoval jim čip. V sobotu 17. července 2021 očekáváme návštěvu poradkyně chovu paní Schönbekové, která vrh zkontroluje. Až budeme znát výsledky, přidáme na web další aktualitu a fotky.

Aktualizovanou fotogalerii štěňat a jejich vývoje najdete v sekci Štěňata / Fotogalerie.

Váhové přírůstky a první fotografie všech narozených štěňátek si můžete prohlédnout v sekci Štěňata / Vrh A.