Ze života štěňat – 49. den

Dnes „slavíme“ 7 týdnů s psími „draky“. Když začnou dovádět, ví o nich bezpečně celá ulice, proto se na ně taky byli už skoro všichni podívat a pohladit si je. V současné době se u nás ukazují i kamarádi, které jsme třeba rok neviděli.

Štěňátka už žerou samotné granule bez další úpravy, pokud mají velký hlad, jinak vyžadují vylepšení alespoň o pár rozdrobených piškotů nebo lžičku jogurtu. Krásně přibírají, bezkonkurenčně vede Bobo, ten v současné době váží víc než cvalík Akym z prvního vrhu. Povahově jsme se většinou trefili, když jsme radili novým majitelům při jejich výběru, divokým to zůstalo, ostatní jsou trochu klidnější, ale všichni jsou to v první řadě appenzellové. Máma Cali se o ně stále pečlivě stará, krmí je někdy i několikrát denně a navíc učí vše, co je potřeba. Když od nás dostala jako pamlsek sušené maso, běžela s ním za štěňaty a nechala si ho od nich trhat přímo z tlamy.

Včera nás navštívil veterinář, předal nám očkovací průkazy štěňat, celá smečka včetně Cali dostala injekci, štěňátka čip a zároveň absolvovala základní vyšetření. Pan doktor jim poslechl srdíčko, prohlédl zuby, pejskům varlata a zkontroloval, jestli některé štěně nemá kýlu. Všichni jsou v pořádku. Zároveň doporučil novým majitelům co nejdříve vyhledat štěněti veterinárního lékaře. Koncem července by mělo být znovu přeočkováno a od dvanáctého týdne je možné ho očkovat proti vzteklině. Čip je zaregistrován v registru Komory veterinárních lékařů ČR (petpas.vetkom.cz), pokud by chtěl majitel zvýšit šanci na nalezení zvířete v případě, že by se ztratilo, je možné ho zaregistrovat ještě například na některý z těchto webů:

V sobotu k nám přijede kontrola vrhu z KŠSP, která posoudí štěňata z hlediska vzhledu. Hodnotící list každého štěňátka předáme novým majitelům. Ti mají možnost jet příští rok se svým pejskem na svod mladých, kde poradkyně chovu zkontroluje jeho vývoj a případně poradí s problémy týkajícími se např. stravy nebo výchovy.

Fotografie narozených štěňátek si můžete prohlédnout v sekci Vrh B / Štěňata.

Rozsáhlou fotogalerii štěňat a jejich vývoje, kterou budeme průběžně aktualizovat, připravujeme v sekci Vrh B / Fotogalerie.