Ze života štěňat – 50. den

Už se blížíme do finiše. Ve čtvrtek štěňata prohlédl pan veterinář, všichni jsou po zdravotní stránce v pořádku, to nám udělalo velkou radost. Každý macík dostal čip, očkování a převzali jsme i pasy EU. V sobotu proběhla kontrola vrhu, všichni potomci Cali a Čika jsou standardní, hodnocení každého z nich předáme novým majitelům.

Jinak štěňata krásně rostou a přibírají (i Arnee už má 5 kilo) a jsou moc šikovná. Další domov jsme jim zařídili v garáži, kam jsme jim dali lino a velkou krabici od bazénu. Nejdřív tam měli zábranu jako v pracovně, ale teď už jsme jim udělali i dvířka, kterými proběhnou ven a dostanou se i do kotce a boudy. Vypadají tam spokojeně. Stále mají vymezený prostor. Když jsme si přečetli, které kytky a stromky by jim nemusely udělat dobře, raději nebudeme riskovat zažívací problémy. I když už se několikrát stalo, že ohrádku porazili a potom se nadšeně rozeběhli po celé zahradě – pak jsme měli co dělat, abychom je všechny pochytali a odnesli zpět. S Cali to bylo jednodušší. Byla sama a nejvíc se jí líbila levandule, protože jí voněla, a hosta, ve které se v létě chladila. Oleandr jsme raději hned darovali kamarádce.

Naše chlupatá máma nás mile překvapila, když jsme jí dali kost od oběda a ona ji odnesla štěňatům. Zaskočilo nás to o to víc, že jsme byli svědky situace, kdy dojídala po štěňatech a jedno z nich si vzpomnělo, že by si ještě něco vzalo. Zavrčela na něj a ono se okamžitě uklidilo do boudy. Na chlupáče se osopí i v případě, že ji při pití kousnou, to se s nimi zrovna nemaže, přimáčkne je k zemi a celou jejich tlamičku vezme do té své. V první chvíli jsme trochu vyděšeně koukali, ale funguje to a ona určitě jako každá máma ví, co si může ke svým dětem dovolit. Bylo zajímavé pozorovat, když rovnala Archieho, je to kurážný pes, ale moc dobře vycítil, že přestřelil, okamžitě si lehnul na záda a dělal nejhodnějšího pejska pod sluncem. Pokud se však Cali nedívala, ihned vyrazil tropit další lumpárny. V přímém přenosu jsme viděli, jak sundává ostatním rozlišovací obojky a zpětně jsme si uvědomili, že jsme nacházeli okolo boudy ztracené obojky různých barev, ale jeho modrý nikdy.

My se budeme muset po odchodu štěňat zaměřit na Cali. Je vidět, že na ni nemáme tolik času a ona toho využívá a vynucuje si pozornost i pamlsky. Taky s ní možná cloumají hormony. Prostě bude to chtít čas, aby se zase dostala do formy. Na druhou stranu ji všichni chválí, že je přátelská, i když má doma štěňata.

Aktualizovanou fotogalerii štěňat a jejich vývoje najdete v sekci Štěňata / Fotogalerie.

Váhové přírůstky a první fotografie všech narozených štěňátek si můžete prohlédnout v sekci Štěňata / Vrh A.